Back

Päť lekcií od Alice

    1. Rozhodnite sa kam chcete ísť

 

Povedala by si mi, prosím, ako sa stadeto dostanem?“
„Záleží na tom, kam sa chceš dostať, odpovedala jej Mačka.
„To je mi jedno,“ – Alica na to.
„Nuž, tak je jedno, kade pôjdeš,“ povedala Mačka.

Máte určitý cieľ? Ak presne viete, čo chcete dosiahnuť, bude pre Vás ľahšie si vybrať cestu. Ak neviete, kam chcete ísť, tak potom celkom určite budete blúdiť. Na začiatku si treba určiť smer a až potom začať konať. A pamätajte si: nikto okrem Vás nemôže vedieť, ktorá cesta je pre Vás tou pravou. Tak sa rozhodnite sami a začnite konať. Vykročte!

  1. Prestaňte márne strácať čas

„Aká pomalá krajina!“ – povedala Kráľovná.
„Tu u nás, ako vidíš, ak sa chceš len udržať na tom istom mieste, musíš bežať, čo ti sily stačia. Ak sa chceš dostať niekde inde, musíš bežať aspoň dvakrát tak rýchlo.“

Kráľovná má absolútnu pravdu, ľudia niekedy vyvíjajú obrovské úsilie, aby nepripustili žiadnu zmenu vo svojom živote. Dôvody sú jednoduché: príliš rýchlo si na všetko zvykneme, sme konzervatívni, máme radi to, čo už máme radi, a máme strach niečo meniť. Ale zamyslime sa na chvíľu, či sme spokojní so všetkým vo svojom živote? Nenapadlo Vám niekedy, že strácame príliš veľa času a síl na to, aby sme silou- mocou zotrvali na známom a pohodlnom pre nás mieste (prostredí, vzťahu…)? Možno, ak niečo zmeníte, bude Váš život lepším a oveľa jednoduchším.

  1. Verte aj v to, čo sa Vám zdá byť celkom nemožným

„To vám nemôžem uveriť!“ – povedala Alica.
„Nemôžeš?“ – súcitne povedala Biela kráľovná.
 „Skús ešte raz. Zhlboka vdýchni a zavri oči!“
Alica sa zasmiala. „To je márne,“ krútila hlavou,
 „Človek nemôže uveriť nemožnému.“
„Som presvedčená, že ti len chýba prax,“ povedala Kráľovná.
„ V tvojom veku som to trénovala každý deň pol hodiny. Čo – niekedy sa mi už pred raňajkami podarilo uveriť aj šiestim  nemožnostiam.“

Mnohí ľudia sú si istí v tom, že niektoré veci sú nemožné, len preto, že nikdy sa nesnažili uveriť v ne. „Nikdy nebudem spisovateľom“ – myslí  si niekto, a pritom sa nesnaží napísať ani jediný riadok. Ale, ak by rovnakým spôsobom rozmýšľal aj Lewis Carroll, nikdy by sme neprečítali takú fascinujúcu, zaujímavú a brilantnú knihu, akou je „Alica v krajine zázrakov“.

  1. Meňte sa, ale ostávajte pritom vždy sami sebou

„Bože, bože!“ vzdychla si. „Aké je dnes všetko čudné! A ešte včera to bolo ako inokedy. Vari som sa v noci nejako zmenila? Porozmýšľajme: Keď som dnes ráno vstávala, bola som tá istá ako včera? Veru sa mi zdá, že som sa cítila akosi inakšie. Ale ak už nie som tá čo včera, otázka je: Kto vlastne som? To je tá záhada!…“

Kto ste? Myslíte si, že naozaj vediete kto ste? Ste si tým naozaj istí? Mnoho ľudí nemôže s určitosťou odpovedať na tieto otázky. To preto, že každý deň v našom živote  sa niečo mení. Menia sa udalosti, prostredie, ľudia, vzťahy, pracovné problémy a s nimi sa meníme aj my. Na tom nie je nič zlé, veď zmeny sú znamením pokroku a ich absencia naznačuje, že osobnosť sa nevyvíja. Nebojte sa prebudiť ako jeden človek a ísť do postele zmenený. Dôležité je pritom vždy ostávať samým sebou.

  1. Dávajte si pozor na svoje slová a myšlienky

„Tak povedz, čo si myslíš,“ pokračoval Aprílový zajac.
„A či nevravím?“ vyhŕkla Alica, „totiž – totiž myslím si to, čo vravím – veď to je, dúfam to isté.“

Vyjadrujú Vaše slova presne to, čo máte na mysli? Určite nie vždy. Komunikácia je veľmi komplikovaná vec. Niekedy trochu nesprávne zvolená intonácia, nie je úplné správne vybrané slová alebo irelevantné použitie výrazu môžu skaziť význam toho, čo chcete povedať na nepoznanie. A to je dôvod, prečo skôr, ako začnete hovoriť, by ste si mali všetko dobre premyslieť. Hovorte to, čo máte na mysli. Súčasne je rovnako dôležité aj mať na mysli to, čo hovoríte. Slová musia vychádzať z Vašich úst iba v záujme sprostredkovať nejakú Vašu myšlienku. Inými slovami: Nerozprávajte naprázdno!